Pielęgnacja tkanin

Zalecenia dotyczące pielęgnacji tekstyliów

Aby produkty były świeże i piękne przez wiele sezonów, należy je odpowiednio pielęgnować.

Zawsze warto pamiętać, że produkty:

  • z łączonych materiałów;
  • z frędzlami;
  • wykończone koronką lub gipiurą;
  • z ozdobnymi detalami;
  • jaskrawo kolorowe;

należy prać tylko ręcznie. Przy pierwszym praniu tkanina może farbować.

Frędzle

Pasek z ciągłym rzędem miękkich, swobodnie zwisających nici na jednej krawędzi. Prać tylko ręcznie. Po praniu nie wykręcać, ale pozwolić wodzie naturalnie spłynąć. Skutecznym sposobem na plątanie się frędzli jest bezbarwny klej do kamieni lub bezbarwny lakier do manicure. Potraktowane nim końcówki stają się jak igły. Najlepiej zastosować na nowym materiale lub przed samym procesem prania, a nie będzie problemu z rozplątywaniem frędzli.

Biflex

Biflex można prać ręcznie lub w pralce w ustawieniu „delikatne pranie”. Temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni. Do prania zaleca się stosowanie płynnych, łagodnych detergentów, surowo wzbronione jest stosowanie środków wybielających. Ręczne wirowanie odzieży i prasowanie w razie potrzeby lekko rozgrzanym żelazkiem. Suszenie tkanin na grzejnikach i kaloryferach jest surowo zabronione, ponieważ tkanina po rozciągnięciu traci wszystkie swoje właściwości.

Welur

Tkaniny welurowe można prać w pralce w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Jak w przypadku każdego „puszystego” materiału lepiej nie wystawiać weluru na działanie wysokich temperatur. Należy wybrać łagodny detergent do tkanin kolorowych lub specjalne szampony do tkanin. Do pielęgnacji weluru nie można używać niczego, co zawiera środki wybielające. Taka tkanina doskonale zachowuje swój kształt i nie gniecie się, dlatego nie zaleca się jej w ogóle prasować – a jeśli już jest taka konieczność, należy to zrobić na lewej stronie. Jeśli tkanina ma plamę, można ją usunąć gumką bez moczenia.

Gabardyna

Podczas prania wywrócić ubranie na lewą stronę. Nie wirować w pralce, lepiej zrobić to ręcznie. Woda dobrze spływa podczas suszenia. Najlepiej wysuszyć przedmioty na powietrzu w zacienionym miejscu, wstępnie ukształtować i wyprostować. Prasowanie ubrań z gabardyny jest proste, materiał jest idealnie gładki, ale ważne jest, aby użyć mokrego kawałka gazy lub tkaniny, a prasować tylko od tyłu. Ma to na celu zapobieżenie połyskowi tkaniny.

Gipiura

Niektóre gipiury można prać w pralce, gdy elementy koronki są blisko siebie lub splecione gęstymi nitkami. Dobrym pomysłem jest zastosowanie delikatnego programu prania. Jeśli wytłoczony wzór zajmuje 10-60% siatki łączącej, tkaninę i wykonane z niej rzeczy należy prać ręcznie. Nie używać wirowania. Temperatura 30-40 stopni wystarczy, aby rzecz wyprać, ale nie uszkodzić struktury tkaniny. Zaleca się pranie w płynnych, łagodnych detergentach. Suszyć w cieniu, unikając bezpośredniego światła słonecznego. Lepiej położyć produkt na ręczniku frotte, a nie wieszać go na suszarce. Prasować gipiurę należy na spodniej stronie ubrania w temperaturze nie wyższej niż 110 stopni. To ustawienie odpowiada oznaczeniu „jedwab” na regulatorze. Zaleca się prasowanie przez wilgotną szmatkę lub nawilżacz aby uniknąć uszkodzenia siatki.

Creepdiving i microdiving

Tkaninę można łatwo prać ręcznie w ciepłej wodzie o temperaturze 30 stopni. Można prać w pralce na delikatnym cyklu, bez wirowania. Do prania używać detergentów w płynie, nie należy stosować wybielaczy. Tkaninę należy dokładnie wypłukać. Mokrych rzeczy nie wolno intensywnie pocierać, skręcać, wykręcać, zniszczy to strukturę tkaniny. Suszyć odzież naturalnie w cieniu, z dala od grzejników. Tkaniny nie należy prasować.

Siatka

Zwykłą siatkę można prać w pralce zwykłymi proszkami. Wyjątkiem jest siatka z nadrukiem welurowym – należy ją prać ręcznie, a nie w pralce. Zadrukowaną siateczkę można prać w pralce, w trybie delikatnym, z ręcznym wirowaniem.

Dzianina elastyczna

Gorąca woda może zniszczyć tę tkaninę. Można je prać ręcznie lub w pralce na delikatnym cyklu max. 40°C z płynnymi detergentami. Delikatne wirowanie i suszenie w temperaturze pokojowej utrzyma wygląd tkanin syntetycznych. Niektórych materiałów syntetycznych w ogóle nie trzeba prasować, wystarczy odpowiednio rozwiesić. Inne można prasować po lewej stronie ubrania w maksymalnej temperaturze 110 stopni Celsjusza (oznaczenie „jedwab” na regulatorze).

Tiul

Bardzo sztywny materiał, nie wchłania wilgoci. Jeśli jest wiele warstw materiału, oddychalność jest znacznie zmniejszona. Tkaninę należy prać w ciepłej wodzie o temperaturze 40 stopni Celsjusza z użyciem miękkiego żelu, najlepiej prać ręcznie. Pozostawia się wodę do obcieknięcia, a następnie wstrząsa, prostuje i suszy. Prasuj tiul na minimalnej temperaturze 100 stopni, przez grubą szmatkę.

Szyfon i krepa szyfon

Prać ręcznie w łagodnym detergencie w wodzie o temperaturze maksymalnie 30 stopni. Suszyć na wieszaku lub po rozłożeniu i z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Prasować można na  minimalnej temperaturze 100 stopni, bez użycia natrysku lub pary.